Problem isa krajnicima kod dece su večita dilema za roditelje, ali I za veoma iskusne lekare. U prošlom veku su se zahvaljujući razvoju farmacije pre svega, promenile indikacije (razlozi) za operaciju krajnika. Do pronalaska antibiotika savetovalo se uklanjanje svih krajnika, veom surovim medicinskim tehnikama. Vremenom je osnovna indikacija za operaciju krajnika bila hronične tegobe koje dete ima uz veoma česte gnojne angine. Taj trend se zadržao skoro do kraja 20 veka, samo što se broj infekcija smanjioo uvođenjem brojnih I veoma značajnih antibiotka. Međutim, ono što je veoma interesantno je da u prethodnih 15 godina, nova indikacija je češća kao razlog upućivanja deteta dečjem otorinolaringologu, a to je otežano disanje kod deteta kao posledica veoma uvećanih krajnika. Opstruktivna sleep apnea ili noćni prekidi disanja u su u danas najčešći razlog za operaciju krajnika kod dece, I kod nas I u svetu. Osim prekida disanja, koji su za roditelje veoma uznemirujući, det enema kvalitetan san, a samim tim je u toku dana uznemireno, nervozno I hiperaktivno. Pored toga hronično otežano disanje na nos I usta ostavlja druge brojne posledice kod deteta, od kojih su najčešći problem sa sluhom, upalama ušiju, glavoboljama …
Sa druge strane treba naglasiti da su krajnici veoma bitni limfoepitelijalni organ u našem organizmu, I da su naš prvi stub odrbrane od svih spoljašnjih infekcija I nalaze se u samom ulazu u ždrelo. Oni se bore sa stotinama patoloških mikroorganizama, ali kada njihova odbrana posustane javlja se prvo infekcija gornjih disjanih puteva, a potom I donjih. Zato je veoma teška odluka na lekaru koji treba da postavi indikaciju za operaciju krajnika kod deteta. Treba dobro proceniti da li će sama operacija doprineti boljem kvalitetu života deteta, da li će se disanje popraviti, da li će se smanjiti broj infekcija (infekcije neće prestati, ali će se njihov intenzitet I brojs manjiti ukoliko su krajnici bili uzroka)…
Možemo se svi složiti da I u svetu I kod nas na kraju postoje dva osnovna razloga za operaciju krajnika: uvećani krajnici ili često bolesni krajnici (ne grlo).
Prema tim indikacijama se razlikuje I vrsta operacija koja se predlaže I sprovodi.
Ukoliko se radi o čestim akutnim upalama krajnika kod deteta (više od 5-7 puta godišnje, sa visokim temperaturama, upaljenim krajnicima, pokazanom bakterijskom infekcijom krajnika) savetuje se kompletno uklanjanje sva tri krajnika kod deteta koje je starije od 3 godina. Kod mlađe dece krajnici ili palatinalne tonzile tek oko 3 godine postaju aktivne u odbrani, I svetski je stav da se osim u pojedinim slučajevima, ne uklanjaju u celosti.
Ukoliko Vaše dete ima hroničnih tegoba sa disanjem savetuje se parcijalno uklanjanje krajnika. Ova vrsta operacije se sprovodi kod dece koja imaju zdrave krajnike, I podrazumeva uklanjanje samo uvećanog dela krajnika koji ometa disanje I gutanje kod deteta. Znači ostavlja se funkcionalni deo krajnika, koji će I dalje dete štititi od infekcija. Ova metoda se sprovodi I kod mlađe dece od 3 godine, jerk od njih veliki krajnici mogu značajno da ugroze disanje. Ova tehnika se naziva tonzilotomija I danas se u Službi za dečju otorinolaringologiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke I deteta Srbije, najsavremenijim svetskim aparatima kao što su mikrodebrider ili laser. Zahvaljujući razvoju tehnologije pre svega, ovi savremeni aparati su pogodniji za operaciju krajnika kod dece jer imaju manji postoperativnoi bol, te deca operacije bolje podnose.
Mi kao dečji otorinolaringolozi imamo veoma dobru saradnju sa kolegama pedijatrima, koji prate individualno svako dete. Ukoliko se neke od tegoba izdvajaju takvo dete treba uputiti otorinolaringologu koji postavlja indikaciju za operaciju krajnika. U našoj ustanovi se sprovode I operacije krajnika kod dece koja imaju I pridružene bolesti pluća, srca, bubrega ali uz konzilijarno mišlejnje svih lekara koji učestvuju u lečenju deteta. Svakako na kraju treba doneti odluku koja je najbolja I najbezbolnija za sve mališane, a popraviće im kvalitet daljeg detinjstva